Afbeelding
Foto: Gieny Westra

Ook verenigingen krijgen in Lisse geen ontheffing voor vuurwerk

Algemeen

De gemeente Lisse verleent tijdens de jaarwisseling 2026-2027 geen ontheffingen aan stichtingen en verenigingen voor het afsteken van aangewezen consumentenvuurwerk. Burgemeester Jasper Nieuwenhuizen heeft dit besloten vanwege de korte voorbereidingstijd, beperkte mogelijkheden voor toezicht en handhaving en onduidelijkheid over aansprakelijkheid en risico’s.

Sinds 1 augustus geldt de Wet veilige jaarwisseling. Daarmee is er een landelijk verbod op het bezit en afsteken van consumentenvuurwerk uit categorie F2. Burgemeesters kunnen onder voorwaarden een ontheffing verlenen aan stichtingen en verenigingen voor het afsteken van aangewezen vuurwerk uit deze categorie tijdens de jaarwisseling. Lisse maakt van die mogelijkheid komende jaarwisseling geen gebruik.

Te weinig tijd

Volgens de burgemeester is er onvoldoende tijd om de benodigde werkprocessen zorgvuldig in te richten. Zo moeten onder meer keuzes worden gemaakt over het maximale aantal ontheffingen, geschikte locaties en veiligheidsvoorschriften.

Ook moet rekening worden gehouden met mogelijke bezwaar- en beroepsprocedures en is afstemming nodig met externe partijen die betrokken zijn bij toezicht en handhaving. Daarnaast bestaat volgens de gemeente nog onduidelijkheid over de aansprakelijkheid en risico’s voor de gemeente en organisaties die een ontheffing krijgen.

Toezicht beperkt

Voor het toezicht op activiteiten waarvoor een ontheffing wordt verleend, zijn volgens de gemeente gespecialiseerde toezichthouders nodig. Deze werkzaamheden behoren momenteel niet tot het takenpakket van de gemeentelijke toezichthouders. Daardoor kan de gemeente tijdens de komende jaarwisseling geen toezicht houden op de naleving van eventuele ontheffingen.

De gemeente wil bovendien eerst ervaringen opdoen met de nieuwe wet. De komende jaarwisseling is de eerste waarop de Wet veilige jaarwisseling van toepassing is. Ervaringen van gemeenten, politie, hulpdiensten en inwoners moeten meer inzicht geven in de uitvoerbaarheid, handhaafbaarheid en mogelijkheden van de wet.

Voorbereiding volgend jaar

Voor de jaarwisseling 2027-2028 begint de gemeente in het najaar met de voorbereidingen. Daarbij worden onder meer de politie, de Omgevingsdienst en lokale stichtingen en verenigingen betrokken. Ook worden de ervaringen tijdens de komende jaarwisseling meegenomen.

Uit de krant